Day School Event Calendar

iCal Calendar Feed

Whole College Events Day School Events Distance Education Events

NB: The dynamic calendar and iCal feeds are limited to displaying events occurring within the next 3 months only.

SunMonTueWedThuFriSat
1
2
5
Y12 Scuba Diving Excursion 8:00 AM
Y12 Scuba Diving Excursion
Oct 5 @ 8:00 AM – 2:45 PM
Outdoor Recreation & Sports Cert. II
Foundation Phase Sports Day 8:30 AM
Foundation Phase Sports Day
Oct 5 @ 8:30 AM – 1:30 PM
Foundation students to participate in a fun sports day
Year 11 Group B Automotive Workshop Training 8:46 AM
Year 11 Group B Automotive Workshop Training
Oct 5 @ 8:46 AM – 12:30 PM
Group B students training in the maintenance workshop
ELC Kinda Dance – Little Groovers 9:30 AM
ELC Kinda Dance – Little Groovers
Oct 5 @ 9:30 AM – 10:00 AM
ELC Kindy students have the opportunity to join in the Kinda Dance program
Y12 Tourism Travel on a Budget Excursion 9:45 AM
Y12 Tourism Travel on a Budget Excursion
Oct 5 @ 9:45 AM – 11:00 AM
Visit to travel agency for assistance with final assignment
6
Artwaves Excursion 10:30 AM
Artwaves Excursion
Oct 6 @ 10:30 AM – 12:00 PM
Viewing of Art Gallery
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’Ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Junior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Senior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 3 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 2 12:05 PM
Cheerleading Club Advanced 3:15 PM
Cheerleading Club Advanced
Oct 6 @ 3:15 PM – 4:15 PM
For students ages 10+ by audition
7
8
Year 11 Trade Training Hospitality 8:55 AM
Year 11 Trade Training Hospitality
Oct 10 @ 8:55 AM – 1:19 PM
non OP Hospitality
Year 11 Trade Training Hospitality (OP) 8:55 AM
Year 11 Trade Training Hospitality (OP)
Oct 10 @ 8:55 AM – 12:44 PM
Year 11 Hospitality (OP students)
Prep Discovery Day 9:00 AM
Prep Discovery Day
Oct 10 @ 9:00 AM – 10:30 AM
Discover Prep for 2018
Y10 ATO Presentation 12:30 PM
Y10 ATO Presentation
Oct 10 @ 12:30 PM – 1:05 PM
​ATO tax presentation to prepare students for work
Middle Phase Rec. Sports – Ice Skating 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Laser Tag 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Laser Tag
Oct 10 @ 12:40 PM – 3:00 PM
 
Middle Phase Rec. Sports – Ten Pin Bowling 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Tennis 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Tennis
Oct 10 @ 12:40 PM – 3:00 PM
 
Middle Phase Rec. Sports – Trampolining 12:40 PM
Middle Phase Sports – Stay at School Yr7 12:40 PM
Middle Phase Sports – Stay at School Yr8 12:40 PM
Middle Phase Sports – Stay at School Yr9 12:40 PM
Senior Choir 12:45 PM
Senior Choir
Oct 10 @ 12:45 PM – 1:45 PM
 
Cheerleading Club Beginner 3:15 PM
Cheerleading Club Beginner
Oct 10 @ 3:15 PM – 4:15 PM
Cheerleading club for students aged 7+
Y7/8 USQ Indigenous Connections 7:45 AM
Y7/8 USQ Indigenous Connections
Oct 12 @ 7:45 AM – 3:00 PM
 
Yr 12 x3 Yr 11 Scuba Diving Excursion 8:00 AM
Yr 12 x3 Yr 11 Scuba Diving Excursion
Oct 12 @ 8:00 AM – 2:45 PM
Outdoor Recreation & Sports Cert. II
Intermediate Phase Swimming Carnival 8:20 AM
Intermediate Phase Swimming Carnival
Oct 12 @ 8:20 AM – 2:50 PM
 
11AUT-EXT (W2) 8:40 AM
11AUT-EXT (W2)
Oct 12 @ 8:40 AM – 12:44 PM
Session 1 F6 Session 2 S1/2 Session 3 E3
ELC Kinda Dance – Little Groovers 9:30 AM
ELC Kinda Dance – Little Groovers
Oct 12 @ 9:30 AM – 10:00 AM
ELC Kindy students have the opportunity to join in the Kinda Dance program
Secondary Dance Performance Class 3:15 PM
Secondary Dance Performance Class
Oct 12 @ 3:15 PM – 4:30 PM
Years 7-12
BCS Basketball Tournament – Jnr Boys 7:45 AM
BCS Basketball Tournament – Jnr Girls 7:45 AM
BCS Basketball Tournament – Snr Boys 7:45 AM
BCS Basketball Tournament – Snr Girls 7:45 AM
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’Ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Junior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Senior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 3 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 2 12:05 PM
Cheerleading Club Advanced 3:15 PM
Cheerleading Club Advanced
Oct 13 @ 3:15 PM – 4:15 PM
For students ages 10+ by audition
Ceerleading Club Competition 7:00 AM
Ceerleading Club Competition
Oct 14 @ 7:00 AM – 7:00 PM
Competition for the primary and secondary cheerleading clubs
Student Free Day 1:00 AM
Student Free Day
Oct 16 @ 1:00 AM – 11:59 PM
Queensland Moderation Day
Yr 12 Scuba Diving Excursion 8:00 AM
Yr 12 Scuba Diving Excursion
Oct 16 @ 8:00 AM – 2:45 PM
Outdoor Recreation and Sports Certificate II
Mabel Park Health Hub 8:30 AM
Mabel Park Health Hub
Oct 16 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Cert II Health Services Assistant
Trade Training Monday Group 8:30 AM
Trade Training Monday Group
Oct 16 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training – Construction
Edumate Refresher & Lockdown Refresher 9:00 AM
Edumate Refresher & Lockdown Refresher
Oct 16 @ 9:00 AM – 12:00 PM
Sarah Dawson giving Edumate refresher training
Drum Line Coaching 12:30 PM
Drum Line Coaching
Oct 16 @ 12:30 PM – 2:00 PM
 
Trade Training Tuesday Group 8:30 AM
Trade Training Tuesday Group
Oct 17 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training Construction
DE Workshop North Brisbane 8:45 AM
DE Workshop North Brisbane
Oct 17 @ 8:45 AM – 2:30 PM
Workshop held for DE students in North Brisbane area
Year 11 Trade Training Hospitality 8:55 AM
Year 11 Trade Training Hospitality
Oct 17 @ 8:55 AM – 1:19 PM
non OP Hospitality
Year 11 Trade Training Hospitality (OP) 8:55 AM
Year 11 Trade Training Hospitality (OP)
Oct 17 @ 8:55 AM – 12:44 PM
Year 11 Hospitality (OP students)
Middle Phase Rec. Sports – Ice Skating 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Laser Tag 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Laser Tag
Oct 17 @ 12:40 PM – 3:00 PM
 
Middle Phase Rec. Sports – Ten Pin Bowling 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Tennis 12:40 PM
Middle Phase Rec. Sports – Tennis
Oct 17 @ 12:40 PM – 3:00 PM
 
Middle Phase Rec. Sports – Trampolining 12:40 PM
Senior Choir 12:45 PM
Senior Choir
Oct 17 @ 12:45 PM – 1:45 PM
 
Cheerleading Club Beginner 3:15 PM
Cheerleading Club Beginner
Oct 17 @ 3:15 PM – 4:15 PM
Cheerleading club for students aged 7+
Twilight Open Evening 4:00 PM
Twilight Open Evening
Oct 17 @ 4:00 PM – 7:00 PM
 
2017 Integrity 20 – Griffith University 7:00 AM
Senior Griffith Ambassadors Program 8:30 AM
Senior Griffith Ambassadors Program
Oct 19 @ 8:30 AM – 2:15 PM
University experience for business students
Tafe 8:30 AM
Tafe
Oct 19 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Students studying external courses
Trade Training 8:30 AM
Trade Training
Oct 19 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training – Boating
Year 11 Group B Automotive Workshop Training 8:46 AM
Year 11 Group B Automotive Workshop Training
Oct 19 @ 8:46 AM – 12:30 PM
Group B students training in the maintenance workshop
Commonwealth Games Guest Speaker 9:00 AM
Commonwealth Games Guest Speaker
Oct 19 @ 9:00 AM – 11:00 AM
Special Events and Tourism assessment piece.
ELC Kinda Dance – Little Groovers 9:30 AM
ELC Kinda Dance – Little Groovers
Oct 19 @ 9:30 AM – 10:00 AM
ELC Kindy students have the opportunity to join in the Kinda Dance program
Secondary Dance Performance Class 3:15 PM
Secondary Dance Performance Class
Oct 19 @ 3:15 PM – 4:30 PM
Years 7-12
2017 Integrity 20 – Griffith University 7:00 AM
Support a Learner (Training for P-3 Parents) 8:45 AM
Support your learner 8:45 AM
Support your learner
Oct 20 @ 8:45 AM – 10:30 AM
 
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’Ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Junior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Senior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 3 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 2 12:05 PM
How to Audition Intensive 12:30 PM
How to Audition Intensive
Oct 20 @ 12:30 PM – 2:00 PM
A ‘How to guide’ to prepare students for the upcoming 2018 musical auditions that will be held later in the term
Cheerleading Club Advanced 3:15 PM
Cheerleading Club Advanced
Oct 20 @ 3:15 PM – 4:15 PM
For students ages 10+ by audition
Y12 Scuba Diving Excursion 8:00 AM
Y12 Scuba Diving Excursion
Oct 23 @ 8:00 AM – 2:45 PM
Outdoor Recreation & Sports Cert. II
Mabel Park Health Hub 8:30 AM
Mabel Park Health Hub
Oct 23 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Cert II Health Services Assistant
Trade Training Monday Group 8:30 AM
Trade Training Monday Group
Oct 23 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training – Construction
Drum Line Coaching 12:30 PM
Drum Line Coaching
Oct 23 @ 12:30 PM – 2:00 PM
 
Y11 Scuba Diving Excursion 8:00 AM
Y11 Scuba Diving Excursion
Oct 26 @ 8:00 AM – 2:45 PM
Outdoor Recreation & Sports Cert. II
Tafe 8:30 AM
Tafe
Oct 26 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Students studying external courses
Trade Training 8:30 AM
Trade Training
Oct 26 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training – Boating
11AUT-EXT (W2) 8:40 AM
11AUT-EXT (W2)
Oct 26 @ 8:40 AM – 12:44 PM
Session 1 F6 Session 2 S1/2 Session 3 E3
ELC Kinda Dance – Little Groovers 9:30 AM
ELC Kinda Dance – Little Groovers
Oct 26 @ 9:30 AM – 10:00 AM
ELC Kindy students have the opportunity to join in the Kinda Dance program
Secondary Dance Performance Class 3:15 PM
Secondary Dance Performance Class
Oct 26 @ 3:15 PM – 4:30 PM
Years 7-12
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – B B’Ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Jnr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – G B’ball Snr 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Junior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Senior AFL 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 2 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Junior 3 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 1 12:05 PM
Intermediate Interschool Sport – Touch Senior 2 12:05 PM
Groves got Talent 1:10 PM
Groves got Talent
Oct 27 @ 1:10 PM – 3:00 PM
Talent quest & free dress for Operation Christmas Child.
Cheerleading Club Advanced 3:15 PM
Cheerleading Club Advanced
Oct 27 @ 3:15 PM – 4:15 PM
For students ages 10+ by audition
Mabel Park Health Hub 8:30 AM
Mabel Park Health Hub
Oct 30 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Cert II Health Services Assistant
Trade Training Monday Group 8:30 AM
Trade Training Monday Group
Oct 30 @ 8:30 AM – 3:10 PM
Trade Training – Construction
Drum Line Coaching 12:30 PM
Drum Line Coaching
Oct 30 @ 12:30 PM – 2:00 PM